Alimenty 2019 – Rewolucyjne zmiany w prawie

ustalenie ojcostwa

Jakie zmiany czekają rodziców zobowiązanych do płacenia alimentów w 2019? Czy nowe rozwiązania obowiązujące od 11 stycznia 2019 przyspieszą egzekucje alimentów? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

Komornik szybciej zdobędzie informacje o dochodach dłużnika

Od 11 stycznia 2019 r. oficjalnie weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Pełen tekst ustawy znajdziecie TUTAJ. Zmiany dotknęły m.in. regulacje ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki nim komornicy sądowi szybciej zdobędą informację o dochodach dłużników alimentacyjnych. Zakład, w którym zatrudniony jest rodzic zobowiązany do płacenia świadczeń, musi przekazywać informacje drogą elektroniczną do ZUS nie rzadziej niż raz na miesiąc. Ta zmiana zacznie obowiązywać od 28 grudnia 2019 r. Ponadto komornicy będą informowali ZUS o zmianach w prowadzeniu egzekucji świadczeń.

Podwyższony próg dochodowy – co to oznacza?

W przypadku, kiedy rodzic zobowiązany do płacenia świadczenia na dziecko, nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, wówczas z pomocą przychodzi Fundusz Alimentacyjny – to z niego pokrywane są zasądzone alimenty. Dzieje się tak tylko w przypadku, kiedy próg dochodowy na jednego członka rodziny nie przekracza 725 zł. Tak było od 11 lat – sytuacja ta była dla wielu opiekunów problematyczna, gdyż skutecznie uniemożliwiała dochodzenie świadczenia. Ustawa podwyższa próg o 75 zł.

Od 1 lipca 2019 r. próg dochodowy będzie wynosił 800 zł, a sam przepis znajdzie zastosowanie w odniesieniu do świadczeń od 1 października 2019 r.

Większe grzywny dla pracodawców „chroniących” pracowników

Ustawodawca wprowadził znaczące obostrzenie dla pracodawców, którzy nie wypełniają obowiązków związanych z egzekucją świadczeń alimentacyjnych swoich pracowników. Kary grzywny będą znacznie dotkliwsze i będą wynosiły 5 tys. złotych (dotychczas było to 2 tys. zł.) a w przypadku dalszego „chronienia” pracownika niepłacącego zasądzonych alimentów – ponawianie.

zaprzeczenie ojcostwa

Czym są alimenty natychmiastowe?

To novum, nad którym obecnie pracuje Komisja Prawnicza w Rządowym Centrum Legislacji – stanowi część projektu nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Dzięki tej instytucji dzieci, na rzecz których zostały zasądzone świadczenia alimentacyjne, mają szybciej otrzymywać środki utrzymania. Jak to możliwe?

Rozwiązanie ma stanowić elektroniczny formularz, dzięki któremu bez konieczności ponoszenia kosztów na adwokata, radcę prawnego, rodzic będzie mógł złożyć pozew. Ma to znacząco skrócić czas działania sądów.

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana na podstawie tzw. kwoty przeliczeniowej (obliczana m.in. na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym). Na dzień dzisiejszy, przyjmując wytyczne, alimenty natychmiastowe wynosiłyby 460 zł na jedne dziecko, 840 zł na dwoje dzieci.

W przypadku, gdy świadczenia przysługują sześciorgu i większej liczbie dzieci, alimenty w tej postaci nie będą zasądzane.

Warto wspomnieć o tym, iż w sytuacji gdy żądana wysokość alimentów natychmiastowych będzie wyższa od ustawowej, sąd rozpozna powództwo na zasadach ogólnych. Obowiązek alimentacyjny wygaśnie z chwilą ukończenia przez alimentowanego 25 roku życia. Ponadto tradycyjna droga dochodzenia alimentów nadal będzie możliwa.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.