Biała lista podatników VAT – czym jest i co oznacza dla przedsiębiorców?

To  ten dzień – 1 września 2019 r. Od dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące białej listy podatników VAT. Jest to wykaz podmiotów odprowadzających podatek VAT wraz z uwzględnieniem przypisanych im numerów kont. Ma on za zadanie pomóc w weryfikacji kontrahentów, z którymi przedsiębiorcy dokonują transakcji. Ale czy tylko o wiarygodność partnera biznesowego tutaj chodzi? Przeczytaj i sprawdź z czym wiążą się nowe regulacje!

Biała lista – co na niej znajdziemy?

Po pierwsze, sprawdzimy, czy nasz kontrahent jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Ponadto zweryfikujemy poprawność numeru rachunku bankowego, na który będziemy regulować płatności. Sprawdzimy też takie dane jak odmówienie rejestracji, wykreślenie kontrahenta z rejestru, czy przywrócenie zarejestrowanego płatnika. Gwoli wyjaśnień – dotychczas również mogliśmy to zrobić. Wystarczyło wpisać identyfikator podatkowy (NIP) w wyszukiwarce na Portalu Podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów tutaj  .Za prowadzenie białej listy odpowiedzialny jest szef Krajowej Administracji Skarbowej. Zastępuje ona dotychczasowe listy podatników niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru. Naczelnym celem jej wprowadzenia była minimalizacja ryzyka często nieświadomych podatników w karuzelach VAT oraz ograniczenie wyłudzenia podatków.

Możecie zapoznać się z nią na stronie Ministerstwa Finansów oraz na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej (CEIDG).

Czy dane mojej firmy automatycznie znajdą się na białej liście?

Tak, dane Twojej firmy możesz znaleźć już dziś na białej liście podatników VAT. Szef Krajowej Administracji Skarbowej pobrał je z dostępnych rejestrów publicznych. Jeżeli zauważyłeś nieścisłości lub błędne dane – możesz wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich poprawę bądź usunięcie.

Biała lista – konsekwencje dla przedsiębiorców

Twój kontrahent wystawił Ci FV na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych. Ponadto, podał Ci inny numer rachunku bankowego do uregulowania należności niż ten widniejący na białej liście. Co w takim przypadku? Dokonując płatności na inny numer rachunku musisz liczyć się z konsekwencjami!

Po pierwsze, nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekracza kwotę 15 tysięcy złotych. Bez znaczenia jest tutaj liczba transakcji, na które rozłożysz płatność za FV.

Po drugie, zarówno na Tobie, jak i na kontrahencie, który wystawił FV i podał inny numer rachunku do dokonania przelewu, ciąży odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe. W przypadku nieodprowadzenia przez kontrahenta należnego podatku VAT od transakcji, zarówno on jak i Ty musicie liczyć się z negatywny konsekwencjami ze strony skarbówki.

Wskazana wyżej sankcja będzie obowiązywała począwszy od 1 stycznia 2020 r. Do 31 grudnia 2019 r. dokonując płatności na inny rachunek, niż ten wskazany na białej liście podatników VAT, nie ryzykujesz karą.

Jakie kroki warto podjąć?

Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz firmę, pracujesz z wieloma kontrahentami? Sprawdzaj ich na białej liście podatników VAT. Miej na uwadze w szczególności te firmy, z którymi dopiero rozpoczynasz współpracę.

Dane podatników mają być aktualizowane na białej liście raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Sprawdzaj numer rachunku bankowego najlepiej tego samego dnia, w którym realizujesz przelew.

Przyjmujesz płatności opiewające na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych? Już dziś sprawdź poprawność swoich danych zamieszczonych na białej liście! W szczególności dotyczy to aktualnego numeru rachunku bankowego, na który Twoi kontrahenci uiszczają należności. Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Sprawdź w CEIDG czy podany przy rejestracji numer konta jest tożsamy z tym który używasz obecnie. To samo dotyczy właścicieli spółek, którzy powinni sprawdzić tę informacje w KRS.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy?  Masz pytania z zakresu prawa podatkowego? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →