Darowizna od rodziny – wszystko, co musisz wiedzieć

Otrzymałeś darowiznę od członka najbliżej rodziny? Zastanawiasz się, jak należy postąpić w sytuacji otrzymania dużej kwoty gotówki? Kiedy i gdzie zgłosić darowiznę? Czym są grupy podatkowe?  Na te pytania odpowie mec. Dariusz Klugmann.

Czym jest darowizna?

Jest to nic innego jak umowa. Wymaga ona od darczyńcy bezpłatnego świadczenia (kosztem swojego majątku) na rzecz obdarowanego. Darczyńca nie otrzymuje w zamian od obdarowanego jakiegokolwiek świadczenia. Jest to wzbogacenie obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Przed laty darowiznę nazywano aktem szczodrobliwości. O tym, czy taką umowę można odwołać, pisaliśmy już na blogu TuPrawnik tutaj.

Pamiętaj! Świadczenie darczyńcy może polegać na: przeniesieniu własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zwolnieniu z długu, przejęciu długu.

Sprawdź, do której grupy podatkowej się zaliczasz

Od czego zależy obowiązek zapłacenia podatku? Od faktu, kto komu przekazuje darowiznę oraz jaka jest jej wartość. Przepisy ustawy o podatku od spadku i darowizn przewidują, że strony umowy darowizny dzielą się na kilka grup:

  • Grupa 0: obecna żona, obecny mąż, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, ojczym, macocha.
  • Grupa I: obecna żona, obecny mąż, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierbowie, zięć, synowa, ojczym, macocha, teściowie.
  • Grupa II: dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców (np. wujek, ciocia), dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry), rodzeństwo małżonków (np. szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka).
  • Grupa III: w tej grupie znajdują się pozostałe osoby, nie zaliczone do pozostałych grup.

Grupę 0 wyodrębniono wyłącznie w celu zwolnienia podatkowego. Osoby te należą także do Grupy 1.

Jaka kwota darowizny jest wolna od podatku?

Wszystkie osoby należące do Grupy 0 zwolnione są z opodatkowania. Dzieje się tak bez względu na wartość otrzymanej darowizny. Osoby te, muszą w terminie 6 miesięcy, liczonym od dnia powstania obowiązku podatkowego, zgłosić fakt otrzymania darowizny. Należy to zrobić u właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Obowiązek zgłoszenia powstaje dopiero po przekroczeniu kwoty 9637 zł. Darowizna w Grupie 0 o wartości nieprzekraczającej tej kwoty nie wymaga zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego.

Osoby zaliczające się do Grupy I zwolnione są z opodatkowania do kwoty 9637 zł. Warunkiem takiego zwolnienia jest zgłoszenie faktu otrzymania darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowemu w terminie sześciu miesięcy. Osoby z Grupy II zwolnienie są z opodatkowania do kwoty 7726 zł. Przy zachowaniu warunku zgłoszenia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy. Grupa III to osoby zwolnione z opodatkowania do kwoty 4902 zł. O ile w terminie sześciu miesięcy liczonym od dnia powstania obowiązku podatkowego fakt otrzymania darowizny zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Pamiętaj!Zgłoszenie darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego należy dokonać na formularzu SD – Z2.

Jakie pułapki fiskalne czekają na obdarowanego?

Chcesz uniknąć obowiązku zapłaty podatku od otrzymanej darowizny?  Zadbaj, aby darowiznę otrzymać przelewem na swój rachunek płatniczy (np. na rachunek bankowy) lub inny rachunek niż płatniczy w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej. Darowizna może też zostać przekazem pocztowym. Przekazanie środków pieniężnych w gotówce osobie obdarowanej i wpłacenie ich przez nią na posiadany rachunek bankowy nie jest równoważne z otrzymaniem pieniędzy od darczyńcy przelewem na rachunek płatniczy. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 17.07.2017r. znak : 0111-KDIB4.4015.63.1.JKu.

Ważne! Niezgłoszona darowizna od najbliższych skutkuje tym, że jest ona opodatkowana na zasadach ogólnych. Oznacza to, że w takim wypadku darowizna powoduje konieczność złożenia deklaracji i zapłaty podatku.

Autorem wpisu jest adw. Dariusz Klugmann – ekspert prawa karnego, cywilnego, rodzinnego oraz administracyjnego. Z zaangażowaniem reprezentuje interesy klientów w postępowaniach sądowych i pozasądowych. Sprawował funkcję arbitra sądowego w Stałym Polubownym Sądzie oraz pełnił obowiązki oskarżyciela publicznego. Prowadził szkolenia dla administracji rządowej. Był prelegentem podczas konferencji poświęconej ochronie interesów gospodarczych państwa. Jest autorem licznych artykułów oraz komunikatów prasowych z zakresu prawa konsumenckiego.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który odpowie na Twoje pytania w związku z alimentami?  Masz pytania z zakresu prawa rodzinnego? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →