Czym jest dyscyplinarka? Jakie są jej konsekwencje dla pracownika? Dowiedz się, kiedy pracodawca może zwolnić Cię z pracy w trybie natychmiastowym. Podpowiemy, jakie kroki możesz podjąć po otrzymaniu zwolnienia dyscyplinarnego. Wyjaśnimy, co dzieje się z wynagrodzeniem i urlopem.
Dyscyplinarka – definicja i przesłanki do zwolnienia
Rozwiązanie umowy z winy pracownika, bez wcześniejszego wypowiedzenia – tak definiujemy zwolnienie w trybie dyscyplinarnym. Zwolnić dyscyplinarnie można jedynie osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Dotyczy to umów zawartych na czas określony, nieokreślony i próbny.
Pracodawca może wręczyć nam wilczy bilet w sytuacjach, o których stanowi Kodeks Pracy w art. 52. Zgodnie z jego brzmieniem, rozwiązanie umowy o pracy w trybie dyscyplinarnym może nastąpić w następujących sytuacjach:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
Notorycznie spóźniasz się do pracy? Masz problemy z alkoholem i przychodzisz do pracy pod wpływem promili lub innych środków odurzających? Bez poinformowania pracodawcy nie stawiasz się w biurze? Musisz liczyć się z możliwością otrzymania dyscyplinarki. Regulacja odnosi się także do złamania umowy o zakazie współpracy z konkurencją oraz kradzieży.
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
Istnieją pewne grupy zawodowe, których pracownicy zobowiązani są do posiadania statusu niekaralności. Zaliczamy do nich m.in.: nauczycieli, policjantów, agentów ubezpieczeniowych, komorników, pracowników kontroli skarbowej i straży granicznej. Naruszając przepisy prawa, tracą oni status niekaralności. Pracodawca może wówczas zerwać z nimi umowę w trybie dyscyplinarnym. Takie prawo daje mu prawomocny wyrok sądu lub przyłapanie pracownika na gorącym uczynku.
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Kierowca, który utracił prawo jazdy. Lekarz, któremu odebrano uprawnienia. Te osoby wskutek utraty uprawnień mogą zostać dyscyplinarnie zwolnione z pracy. Nie może ono nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okolicznościach uzasadniających takie rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p.).
Inny przykład, utarty na gruncie orzecznictwa, to niewykonywanie poleceń służbowych przez pracownika. Spożywanie alkoholu w miejscu pracy oraz wykorzystywanie do celów prywatnych sprzętu firmowego – to również przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego.
Konsekwencje dyscyplinarki dla pracownika
Dyscyplinarka niesie ze sobą negatywne i poważne konsekwencje dla pracownika. Największą bolączkę stanowi ślad po niej w naszej dokumentacji pracowniczej. Pozatym rzutuje na dalszą ścieżkę kariery zawodowej pracownika. Przyszli pracodawcy nie spoglądają przychylnym okiem na wpis o dyscyplinarce w świadectwie pracy.
W momencie otrzymania wilczego biletu od pracodawcy, pracownik traci dni wolne przysługujące na poszukiwanie nowej pracy. Nie zostanie mu wypłacona odprawa i może pojawić się problem z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych.
Co z wypłatą wynagrodzenia?
Przepisy prawa pracy chronią słabszą stronę stosunku, którą jest pracownik. W związku z tym przysługuje mu wynagrodzenie za okres przepracowany do czasu otrzymania zwolnienia. Miej na uwadze, że w niektórych zakładach pracy wewnętrzne regulacje stanowią odrębnie. Przysługuje Ci niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Pracodawca musi wypłacić Ci ekwiwalent pieniężny.
Co możesz zrobić?
Pracodawca ma miesiąc czasu od uzyskania wiadomości o zdarzeniu, które kwalifikuje do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika. Nie ma prawa wręczyć pracownikowi dyscyplinarki po upływie tego terminu. Swoją decyzję musi uargumentować i przekazać na piśmie. Zgodnie z art. 264 ust.2 Kodeksu Pracy, pracownik ma 21 dni na odwołanie się od decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl
Szukasz prawnika, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.
*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.