JDG czy spółka z o.o? Co wybrać?

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto planuje założyć firmę. Decyzja nie jest prosta, a jednocześnie bardzo ważna. Każda z tych form prowadzenia działalności ma bowiem swoje plusy i minusy. O różnicach pisze w niniejszym artykule ekspert TuPrawnik r.pr. Joanna Rynas.

Opodatkowanie

Podatki to jedna z pierwszych kwestii, nad którymi pochyla się przedsiębiorca. Zakładając firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej do wyboru mamy cztery podstawowe formy opodatkowania działalności. Jest to:

  1. skala podatkowa (zasady ogólne),
  2. podatek liniowy
  3. karta podatkowa
  4. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

 W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sytuacja jest nieco inna. W pierwszej kolejności opodatkowany jest dochód spółki (CIT). Następnie, w przypadku wypracowania zysku, może on zostać wypłacony wspólnikom, jako dywidenda. Ta również podlega opodatkowaniu (PIT). Istnieją pewne wyjątki od tej reguły i możliwe jest zwolnienie wspólników od opodatkowania. Niemniej jednak – taką opcję warto każdorazowo skonsultować ze specjalistą.

Osobowość prawna

Czym jest jest osobowość prawna? Najprościej ujmując: to zdolność osób prawnych wymienionych w kodeksie cywilnym (w tym spółki z o.o) do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Innymi słowy posiadanie osobowości prawnej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością daje jej prawo do bycia stroną w czynnościach prawnych, np. stroną w umowie cywilnoprawnej, a zatem jest ona samodzielnym podmiotem gospodarczym, oczywiście reprezentowanym przez wybrany przez wspólników spółki zarząd. W jednoosobowej działalności gospodarczej nie mamy osobowości prawnej. Tutaj mamy osobę fizyczną, która odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. To osoba fizyczna jest stroną umów cywilnoprawnych i to ona jest firmą.

 Księgowość w JDG i sp. z o.o.

Prowadzenie księgowości jest obowiązkowe zarówno wJDG jak i w sp. z o.o. Różnica w obsłudze księgowej różni się przede wszystkim ceną. Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej jest tańsze (czasami nawet o połowę!) niż spółki z ograniczona działalności. Tutaj warto zrobić rozeznanie na rynku, zarówno pod kątem cen, jak i doświadczenia w obsłudze każdego z podmiotów. Warto zwrócić uwagę czy będziemy mieli wsparcie doradcy podatkowego, czy będą to tylko stricte usługi księgowe. Mało kto wie, że kwestie te nie są tożsame.

 Składki ZUS

Kolejnym pytaniem jest pytanie o należne składki ZUS. Otóż w jednoosobowej działalności gospodarczej mam obecnie możliwość skorzystania z wielu ulg. Są to „ulga na start”, następnie okres 24 miesięcy preferencyjnych składek a od stycznia 2020 r. mały ZUS Plus. W spółce z o.o  kwestia składek przedstawia się trochę inaczej. Kiedy wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu, istnieje możliwość ustalenia wynagrodzenia członka zarządu w związku z pełnieniem tej funkcji na podstawie powołania. W takiej sytuacji wynagrodzenie zwolnione jest z opodatkowania. W przeciwnym wypadku składki ZUS wylicza się jak dla pracownika.

JDG czy spółka z o.o – co wybrać?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od  rodzaju planowanego biznesu, a dokładnie jakie ryzyko ten biznes generuje. W początkowej fazie trudno jest przewidzieć, czy dany biznes jest ryzykowny czy też nie. Dlatego tak ważna jest indywidualna konsultacja z profesjonalistą, który będzie w stanie przewidzieć ewentualne zagrożenia i doradzić odpowiednią formę prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej formy działalności nie jest prostym zadaniem. Prócz ustalenia ryzyka prowadzonego biznesu warto dodatkowo zrobić symulację kosztów jednoosobowej działalności i spółki z o.o. Warto także pamiętać o konsultacji ze specjalistą. Może on zwrócić uwagę na kwestie, które uszły uwadze przedsiębiorcy.

Autorem wpisu jest mec. Joanna Rynas – radca prawny, specjalizująca się w obsłudze prawnej przedsiębiorców. Zakres jej praktyki obejmuje także: prawo cywilne, spółek prawa handlowego oraz prawo gospodarcze. Realizuje zadania z zakresu prawa korporacyjnego i doradztwa w zagadnieniach związanych z prawem pracy. Posiada uprawnienia mediatora. Wiedza i blisko piętnastoletnie doświadczenie w zawodzie pozwalają jej skutecznie rozwiązywać sprawy swoich klientów.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który założy Twoją spółkę?  Masz pytania z zakresu założenia firmy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →