Niższy PIT od 1 października 2019 r.

Kogo dotyczy niższy PIT? Jakie będą konsekwencje obniżenia stawki podatkowej? Kto skorzysta, a kto straci na zmianach w prawie podatkowym?  Wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie na blogu TuPrawnik!

Dla kogo niższy PIT?

Przepisy o niższej stawce PIT  oraz podwyższonych kosztach uzyskania przychodów weszły w życie 1 października 2019 r. To kolejny krok ustawodawcy w kierunku zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tę falę zapoczątkowała likwidacja PIT dla osób poniżej 26 roku życia, o której pisaliśmy na blogu tutaj. Nowa, niższa stawka wynosi 17%. Zastąpiła ona dotychczas obowiązujący 18% podatek PIT. Obejmuje ona podatników rozliczających się w ramach pierwszej skali podatkowej. Co to oznacza? Jeżeli Twój dochód nie przekroczył w skali roku progu 85 528 zł, skorzystasz z niższego PIT-u. Podatnicy, których dochód przekracza wskazany próg, pozostaną przy stawce 32% podatku.  Obniżka będzie dotyczyć  przychodów uzyskiwanych m.in.:

 • ze stosunku pracy
 • z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umów zlecenia i o dzieło
 • z działalności gospodarczej osób fizycznych
 • z emerytury i renty
 • z praw majątkowych.

Jaka stawka?

W 2019 r. niższa stawka będzie obowiązywała tylko przez trzy miesiące. Średnia stawka dla całego roku 2019 wyniesie finalnie 17,75 %. Taką stawkę trzeba będzie uwzględnić w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia 2020 r., w odniesieniu do całości dochodów za 2019 r. Płatnicy, obliczając od 1 października 2019 r. zaliczki na PIT, będą potrącać 17% (art. 6 ust. 1 pkt 1 nowelizacji), a nie 17,75 %.

Wzrost kosztów uzyskania przychodu

Wzrośnie kwota kosztów uzyskania przychodu. Jest ona ściśle powiązana z obniżeniem kwoty PIT.  To zdecydowanie dobra wiadomość dla pracowników. Zarówno tych zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, jak i np. menadżerów, uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Po zmianach, koszty uzyskania przychodów wyniosą:

 • 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) – obecnie 111,25 zł,
 • 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) – obecnie 139,06 zł,
 • 3 000 zł roczne (jednoetatowcy, miejscowi) – obecnie 1 335,00 zł,
 • 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł,
 • 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł,
 • 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

Kto skorzysta, a kto straci?

Wiele osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę kieruje do nas zapytania o konsekwencje obniżenia podatku PIT z 18% na 17% ? Po zmianach, jako  pracownik etatowy  w skali roku zyskasz:

472 zł – jeżeli zarabiasz 2250 zł (kwota minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.)
732 zł – jeżeli zarabiasz 4765 zł (prognozowane na 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej ).

Źródło: Ministerstwo Finansów

 

Jak wspominaliśmy wyżej, osoby zatrudnione w ramach działalności wykonywanej osobiście (kontrakty menedżerskie, powołania do rad nadzorczych) również skorzystają na podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów.

Zmiany w ustawie najmocniej uderzą w grupę tzw. „ubogich pracujących” – tj. osób, które korzystają ze wsparcia pomocy społecznej. Świadczenia  są przyznawane do pewnych sztywno określonych progów. Ich przekroczenie oznacza utratę prawa do jakiejkolwiek pomocy. W 2018 r. progi zostały podniesione. Obecne kryterium uprawniające do pomocy społecznej wynosi 528 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie i 701 zł netto dla osoby samotnie gospodarującej.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci w Twoim problemie podatkowym?  Masz pytania z zakresu podatków? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →