Od stycznia 2019 sprzedamy mieszkanie bez podatku – nowelizacja przepisów ustawy o PIT

Otrzymałeś mieszkanie w spadku? Chcesz sprzedać nieruchomość w 2019? Przeczytaj i dowiedz się, jakie zmiany niesie ze sobą nowelizacja ustawy o PIT.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2159). Zmianie uległy zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Ustawodawca daje też więcej czasu na realizacje tzw. własnych celów mieszkaniowych.

Korzyści dla spadkobierców

Jeżeli otrzymaliśmy mieszkanie w spadku, możemy dzięki znowelizowanej ustawie o PIT, uniknąć obowiązku uiszczenia podatku dochodowego, w przypadku kiedy chcemy sprzedać nieruchomość. Zmianie uległy bowiem przepisy obliczania terminu posiadania mieszkania – do 31 grudnia 2018 r. termin ten należało liczyć od dnia nabycia spadku i wynosił on 5 lat. Jeżeli w tym terminie spadkobierca sprzedał mieszkanie – musiał zapłacić 19% podatku dochodowego, o ile nie przeznaczył kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku na tzw. własne cele mieszkaniowe. Nowelizacja to ukłon ustawodawcy w kierunku spadkobierców – od 1 stycznia 2019 roku rzeczony termin liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył lub wybudował mieszkanie. Jeżeli planujemy sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku, możemy zaliczyć koszty jego nabycia lub wybudowania które poniósł wcześniej spadkodawca,  do naszych  kosztów podatkowych. To samo możemy zrobić z długami i ciężarami spadkowymi.

Treść ustawy, na podstawie której niniejszy artykuł powstał,  znajdziecie tutaj.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Jesteś właścicielem nieruchomości i planujesz zbycie mieszkania? Masz pytania dotyczące podatków? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.