Otrzymałeś mieszkanie w spadku? Chcesz sprzedać nieruchomość w 2019? Przeczytaj i dowiedz się, jakie zmiany niesie ze sobą nowelizacja ustawy o PIT.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2159). Zmianie uległy zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Ustawodawca daje też więcej czasu na realizacje tzw. własnych celów mieszkaniowych.

Korzyści dla spadkobierców

Jeżeli otrzymaliśmy mieszkanie w spadku, możemy dzięki znowelizowanej ustawie o PIT, uniknąć obowiązku uiszczenia podatku dochodowego, w przypadku kiedy chcemy sprzedać nieruchomość. Zmianie uległy bowiem przepisy obliczania terminu posiadania mieszkania – do 31 grudnia 2018 r. termin ten należało liczyć od dnia nabycia spadku i wynosił on 5 lat. Jeżeli w tym terminie spadkobierca sprzedał mieszkanie – musiał zapłacić 19% podatku dochodowego, o ile nie przeznaczył kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku na tzw. własne cele mieszkaniowe. Nowelizacja to ukłon ustawodawcy w kierunku spadkobierców – od 1 stycznia 2019 roku rzeczony termin liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył lub wybudował mieszkanie. Jeżeli planujemy sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku, możemy zaliczyć koszty jego nabycia lub wybudowania które poniósł wcześniej spadkodawca,  do naszych  kosztów podatkowych. To samo możemy zrobić z długami i ciężarami spadkowymi.

Treść ustawy, na podstawie której niniejszy artykuł powstał,  znajdziecie tutaj.

założenie spółki

Jesteś właścicielem nieruchomości i planujesz zbycie mieszkania? Masz pytania dotyczące podatków? Opisz swoją sprawę poprzez interaktywny formularz na www.tuprawnik.pl i otrzymuj oferty od najlepszych prawników i doradców podatkowych z całej Polski- specjalistów z dziedziny prawa, której dotyczy Twoja sprawa. To Ty decydujesz, która oferta najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. TuPrawnik.pl gwarantuje bezpieczeństwo i satysfakcję z wykonywanych usług.

Opisz swoją sprawę