Porady prawne przez Interenet – wady i zalety

W świecie online robimy dziś dosłownie wszystko. Kupujemy rzeczy, planujemy wakacje, załatwiamy formalności, To także miejsce naszej pracy.  Coraz chętniej korzystamy też z różnorodnych usług dostępnych przez Internet.  Rynek internetowej sprzedaży rośnie w siłę. Potwierdza to raport „E-commerce w Polsce” – 62% Polaków przyznaje, że kupuje przez Internet. Czy za tym trendem idzie popularność usług prawnych? Jakie są wady i zalety porad prawnych przez Internet? Kto jest ich beneficjentem? W jakich sprawach można zwrócić się do prawnika po pomoc online?

Dla kogo?

Na bazie doświadczeń TuPrawnik odpowiadamy : nie dla każdego:) I to wcale nie dlatego, że chcemy kogokolwiek tutaj dyskryminować. Wręcz przeciwnie – wierzymy, że świat online to przyszłość rynku usług prawnych.  Najchętniej przekonalibyśmy o słuszności  i prymacie tego modelu każdego – i  to robimy, na miarę naszych sił i środków. Tyle tylko, że nie każdy chce się przekonać. Jak mamy zaufać komuś, kogo nie widzimy? Szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo? Dla wielu osób wciąż stanowi to poważną barierę. Chcą pójść do Pana Mecenasa, usiąść za mosiężnym, drewnianym biurkiem, opowiedzieć o swoim problemie i wierzyć, że ta jedna wizyta odmieni ich los. Niewykluczone, że być może i tak się stanie, pytanie tylko: czym różni się to od rozmowy z prawnikiem przez telefon? Opisania swojej sprawy w szczegółowej wiadomości? Dla niektórych różnica ta będzie tak kolosalna, że zupełnie przyćmi zalety płynące z komunikacji online – ale o tym w dalszej części.

W Polsce wciąż kluczową rolę odgrywa też niska świadomość prawna, która pociąga ze sobą brak skłonności do korzystania z usług prawnych. Dlatego tak wiele osób szuka pomocy w swoich sprawach na forach internetowych. Potwierdza to najnowszy raport „Świadomość prawna Polaków” przeprowadzony na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej. Internet jest dziś pierwszym wyborem polskiego społeczeństwa (43% ankietowanych), jeśli chodzi o źródło czerpania informacji o prawie.

Da się jednak wyodrębnić grupy, dla których  model porad prawnych przez Internet to częstokroć pierwszy wybór.  Są to m.in: przedsiębiorcy, konsumenci, pracownicy i pracodawcy, rodzice, spadkobiercy.

W jakich sprawach?

Poradę prawną przez Internet możemy uzyskać w każdej sprawie.  Od spraw spadkowych, cieszących się niesłabnącą popularnością, przez prawo rodzinne, na gospodarczym nie kończąc. Eksperci z zakresu prawa spółek, prawa zamówień publicznych, prawa rolnego, własności intelektualnej. Wachlarz usług i specjalistów w Internecie naprawdę jest dziś nieograniczony. Grunt, to znaleźć tego jedynego, który zajmie się naszą sprawą. Jak nietrudno zauważyć, reklamujących się online prawników jest bardzo wielu. Im większy mamy wybór, tym trudniej jest nam zdecydować się na jeden konkretny wariant. Wówczas zwracamy się o rekomendację do znajomych, przyjaciół, rodziny. Ci polecą innych, kolejnych „do wyboru” prawników. Stajemy przed trudnymi wyborami, a czas nagli.  Dylematów zamiast ubywać, przybywa. Cokolwiek wybierzecie, pamiętajcie – lepsza porada prawna online udzielona przez prawnika – specjalistę z danej dziedziny prawa, niż małomiasteczkowego Mecenasa, prawnika „od wszystkiego” i zarazem od niczego.

Czy to jest drogie?

Wierzcie lub nie – większe kwoty zostawiamy co miesiąc u fryzjera lub kosmetyczki:) Zazwyczaj cena porady prawnej online będzie niższa niż w przypadku ceny za poradą prawną udzieloną „stacjonarnie” podczas wizyty w kancelarii.  Nie jest to jednak reguła. Stawki są różnorodne i wahają się w przedziale od 50 – 500 zł. Uwarunkowaniami są m.in.: dziedzina prawa z której potrzebujemy porady, doświadczenie prawnika, renoma jego Kancelarii, czas poświęcony na udzielenie porady.

Wady i zalety

Jakie są wady i zalety porad prawnych przez Internet? Zacznijmy od zalet (bo tych jest zdecydowanie więcej:)):

  1. Łatwa dostępność – może z nich skorzystać każdy, kto zechce;
  2. Oszczędność czasu i pieniędzy – nie tracimy czasu na dojazdy do Kancelarii, zeskanowane dokumenty możemy wysyłać e-mailem, porada prawna przez Internet będzie  tańsza;
  3. Szybka odpowiedź – najczęściej po upływie kilku godzin otrzymujemy rozwiązanie naszego problemu prawnego;
  4. Anonimowość – przez Internet łatwiej zachować anonimowość, jeżeli komuś bardzo na tym aspekcie zależy;
  5. Dostęp do specjalistów z wielu dziedzin prawa – jeżeli mieszkamy w małej miejscowości, niekoniecznie znajdziemy w niej eksperta z zakresu prawa nowych technologii, prawa patentowego czy wykwalifikowanego doradcę podatkowego. W Internecie z pewnością tak.

Wady:

  1. Brak kontaktu „face to face” z prawnikiem – dla niektórych to bardzo poważny argument, nie zapominajmy jednak o możliwościach komunikacji jakie dają takie narzędzia jak skype, face-time etc. 🙂 Pozatym – niektórzy po prostu chcą rozsiąść się w wygodnym fotelu przy filiżance kawy i opowiedzieć Pani/ Panu Mecenas/-owi o swoich problemach w związku z ich sprawą.
  2. Ryzyko złego doboru eksperta – może się zdarzyć, że usługa nie spełni naszych oczekiwań przez wzgląd na kwalifikacje prawnika znalezionego w sieci przez wyszukiwarkę.

Jeżeli dostrzegasz inne wady i zalety modelu świadczenia porad prawnych przez Internety – podziel się nimi w komentarzu pod wpisem.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz wykwalifikowanego prawnika, który udzieli Ci porady prawnej?  Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →