Porady prawne przez telefon – co warto o nich wiedzieć?

Szybki kontakt, łatwy dostęp, konkurencyjna cena. Tym zdecydowanie wyróżniają się porady prawne przez telefon. Ich połączenie z poradami prawnymi online to gwarancja uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jak w praktyce przebiega telefoniczna porada prawna?  Uchylamy rąbka tajemnicy w dzisiejszym wpisie!

Porady prawne przez telefon – charakterystyka

Tym, co zdecydowanie wyróżnia telefoniczne porady prawne jest możliwość osobistej rozmowy z ekspertem na interesujący nas temat. Owszem, nie mamy tutaj okazji spojrzeć prawnikowi głęboko w oczy i napić się filiżanki aromatycznego exspresso – ale czy naprawdę tego właśnie oczekujemy dziś od prawnika?  Kolejnym argumentem za jest oszczędność czasu. To na nim zależy nam najbardziej, kiedy pojawia się problem prawny. Decydując się na poradę prawną przez telefon znacząco redukujemy też  poziom towarzyszącego nam stresu. Nie musimy czekać na wyznaczony przez prawnika termin wizyty w kancelarii. Pomoc uzyskujemy w zaledwie kilka godzin. Po co zbyt długo zadręczać się sprawą?  Nie dziś, kiedy rozwiązanie mamy na wyciągnięcie ręki.

Ceny usług prawnych świadczonych przez telefon też nie pozostawiają złudzeń – są atrakcyjne z punktu widzenia klienta. Telefoniczne porady prawne są tańsze od konsultacji z ekspertem w Kancelarii.  Ich ceny zaczynają się już od 49 zł. Z góry też wiemy (w większości przypadków) ile dokładnie zapłacimy. O cenie usługi prawnej w Kancelarii dowiadujemy się zwykle już po samej wizycie, kiedy przychodzi do płacenia. Wyznacznikiem jest czas, jaki prawnik musi poświęcić, aby zapoznać się ze sprawą. W zależności od stopnia jej skomplikowania, ekspert wycenia usługę.  Ważny aspekt odgrywa też anonimowość, ceniona przez użytkowników wybierających telefoniczne porady prawne.

Na jakie telefoniczne porady prawne należy uważać?

Zachowajmy jednak czujność. Uważajmy szczególnie na oferty wyświetlane w wyszukiwarkach na hasło „darmowej telefonicznej pomocy prawnej”. Dlaczego? Zgodnie z dewizą: „za darmo umarło”:) Tego typu usługi komunikowane jako „darmowe” koniec końców pociągają za sobą:

  • wysoki rachunek od operatora telefonicznego – połączenie które realizujemy chcąc uzyskać „darmową poradę prawną” wiążę się z wysoką opłatą za każdą zrealizowaną minutę połączenia. Już czekając na samo połączenie z prawnikiem możemy słono zapłacić. Nie wiemy też, ile będzie trwała porada prawna w naszej sprawie.
  • brak odpowiednio dopasowanej profesji – nie mamy pewności, czy porady udziela nam prawnik ze specjalizacją w naszej sprawie

W ten sposób błędne koło się zamyka – mocno przepłacamy za usługę, która prawdopodobnie nie do końca odpowie naszym oczekiwaniom.  Pamiętajmy, że grunt to znaleźć odpowiedniego eksperta w naszej sprawie. Profesjonalistę, który nie tylko będzie mógł wykazać się bogatym doświadczeniem w podobnych sprawach jak nasza, ale i będzie wiedział, jak przeprowadzić taką poradę prawną przez telefon. W dobie dzisiejszego Internetu nie trudno znaleźć tego typu usługi. Sztuką jest jednak znaleźć prawdziwego eksperta. Jeżeli szukasz darmowych porad prawnych, dowiedz się gdzie szukać pomocy.

Telefoniczna porada prawna – przebieg krok po kroku

Jak to wygląda w praktyce? Dzwonimy na wskazany numer telefonu. Najczęściej połączymy się z administratorem, któremu nakreślamy nasz problem prawny. Ten z kolei automatycznie połączy nas z prawnikiem obsługującym tego typu sprawy. Może też poinformować nas o konieczności oczekiwania na połączenie od prawnika w późniejszym terminie (za godzinę, dwie, w dniu jutrzejszym). Pamiętajmy, że jeżeli zdecydowaliśmy się korzystać z infolinii – trzeba nastawić się na oczekiwanie na połączenie. Jeżeli prawnik ma oddzwonić, warto wskazać dogodny dla nas termin na rozmowę. W przeciwnym razie możemy przestrzelać się nieodebranymi połączeniami. Przygotujmy sobie też tzw. check-liste z pytaniami, na które oczekujemy odpowiedzi. O ile o stanie sprawy jesteśmy w stanie opowiadać bez końca, o tyle w kwestii stawiania konkretnych pytań i precyzowaniu naszych potrzeb bywamy zagubieni. Tym bardziej w rozmowie telefonicznej, w której często da się wyczuć oczekiwanie po drugiej stronie słuchawki.

Wady porad prawnych przez telefon

Rozmowy były, są i będą podstawą komunikacji. Dlatego telefoniczne porady prawne często biorą górę nad poradami prawnymi online. Nie pozostają one jednak wolne od wad. Co do nich zaliczamy?

  • ograniczony czas rozmowy – bardzo często płacimy za poradę z obowiązującym nas limitem czasowym (np. 15 minut rozmowy). W przypadku infolinii – jest to czas spędzony na połączeniu, które mamy nadzieje zakończyć jak najszybciej:)  (ponieważ za nie płacimy);
  • brak podsumowania – nie otrzymamy po takiej telefonicznej konsultacji podsumowania całości rozmowy np. w formie e-mail. Musimy sami zadbać o notatki i sporządzać je w trakcie rozmowy;
  • brak możliwości zapoznania się prawnika z dokumentami – są sprawy, w których taka analiza to podstawa. Kontaktując się z prawnikiem na infolinii nie mamy możliwości przesłania mu dokumentów, możemy mu co najwyżej o nich opowiedzieć. Wiadomo – to już nie to samo.

Porady prawne przez telefon w połączeniu z poradami prawnymi online stanowią z kolei pełną i profesjonalną pomoc prawną. Łącząc telefoniczną rozmowę z ekspertem, z uprzednim przesłaniem mu opisu swojego problemu prawnego otrzymujemy rzetelne rozwiązanie naszego problemu prawnego. Możemy też przesłać niezbędne dokumenty do analizy i zadać dodatkowe pytania, jeżeli cokolwiek jest dla nas niejasne. Tego typu usługę oferuję TuPrawnik w ramach szybkiej konsultacji prawnej. Jeżeli zaczynacie dopiero przygodę z poradami prawnymi przez Internet – to będzie Wasz najlepszy wybór!

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz wykwalifikowanego prawnika, który udzieli Ci porady prawnej?  Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →