Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców to nowy urząd, który został wprowadzony przez pakiet ustaw, tworzących tzw. Konstytucję Biznesu. Został stworzony, by chronić interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy ci będą mogli się zwrócić do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w przypadku, gdy napotkają bariery albo utrudnienia, które uniemożliwią im prowadzenie działalności gospodarczej. W takich przypadkach przedsiębiorcom pomoże Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – założenia nowej instytucji
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanowić ma tak naprawdę kluczowy urząd, który będzie monitorować egzekwowanie przepisów i zasad składających się na Konstytucję Biznesu. W szczególności, będzie musiał kierować się następującymi zasadami:
- zasadą wolności działalności gospodarczej;
- zasadą pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej;
- zasadą bezstronności i równego traktowania;
- zasadą zrównoważonego rozwoju;
- zasadą uczciwej konkurencji;
- zasadą poszanowania dobrych obyczajów;
- oraz zasadą poszanowania słusznych interesów przedsiębiorców.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – zadania
Głównym zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie ochrona praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Powinien aktywnie działać na rzecz ochrony interesów przedsiębiorców.
Główne zadanie ma realizować poprzez opiniowanie projektów aktów prawnych, które będą dotyczyły działalności gospodarczej. Będzie mógł także występować z wnioskami o: podjęcie inicjatywy ustawodawczej i wnioskami o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa czy też wydanie objaśnień prawnych dla przedsiębiorców. Do jego zadań będzie także należało informowanie właściwych organów o dostrzeżonych nieprawidłowościach i barierach w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Do jego kompetencji będzie należało również wszczynanie działań o charakterze interwencyjnym. Będzie mógł żądać od organów władzy publicznej, organizacji pożytku publicznego lub innych organów złożenia wyjaśnień, udzielenia stosownych informacji albo udostępnienia akt danej sprawy czy też dokumentów urzędowych.
W zakresie postępowania administracyjnego będzie miał prawo zwrócenia się do organów o wszczęcie postępowania administracyjnego, czy też wniesienia skargi do sądu. Będzie mógł uczestniczyć w tych postępowaniach, zgodnie z prawami, które przysługują prokuratorowi.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców –co będą mogli zrobić przedsiębiorcy?
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w celu ochrony swoich praw będą mogli składać wnioski do Rzecznika. We wnioskach tych będą mogli go poinformować o:
- konieczności uchwalenia nowych przepisów, które poprawią ich sytuację;
- konieczności zmiany przepisów, które obecnie obowiązują;
- przepisach, które powodują rozbieżności w rozstrzygnięciach organów administracyjnych;
- rozbieżnościach w orzecznictwie sądów cywilnych lub sądów administracyjnych;
- podejrzeniach, co do prawidłowości pracy organów administracji;
- podejrzeniach popełnienia przez osoby pełniące funkcje w organach administracji publicznej przestępstw ściganych z urzędu;
- wszelkich utrudnieniach i barierach w zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polce.
Prawdopodobnie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powinien zacząć swoje działania pod koniec 2018 roku.
Co mogę teraz zrobić?
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach przed urzędem czy sądem, zawsze możesz zwrócić się o poradę prawną lub możliwość reprezentowania Twoich interesów przez naszych prawników. By skorzystać z naszych usług wejdź na naszą stronę główną lub kliknij na przycisk poniżej i wypełnij formularz opisu twojej sprawy. Gdy Twoje zgłoszenie zostanie skategoryzowane otrzymasz oferty prawników na rozwiązanie Twojej sprawy!
Opisz swoją sprawę