Spór sądowy z kontrahentem bądź pracownikiem

Spór sądowy

 

Prowadząc firmę czasem może dojść do sporu sądowego z kontrahentami bądź pracownikami. Zazwyczaj trudno przewidzieć, który z takich sporów sądowych może znaleźć się w sądzie. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie, które może przybliżyć nas do wygranej. W artykule opiszemy, co należy robić, by być lepiej przygotowanym do prowadzenia sporu.

Spór sądowy

Spór sądowy – dokumenty

Jednym z codziennych nawyków, które powinniśmy sobie wyrobić jest dbanie o to, by potwierdzać ustne uzgodnienia z pracownikami albo z kontrahentami poprzez wysyłanie ich e-mailem. Taka sama zasada dotyczy podejmowania przez nas istotnych decyzji, warto je także dokumentować poprzez e-mail wysłany do wspólników, bądź innych pracowników. W przypadku sporu sądowego trudno jest po upływie czasu odtworzyć treść ustnych ustaleń albo podjętych przez nas decyzji.

Powinniśmy także pamiętać o archiwizowaniu dokumentów papierowych i elektronicznych. Pozwoli to nam na zabezpieczenie dowodów na przyszły spór sądowy.

Spór sądowy – zaangażowanie prawnika

Jest mało spraw prawnych, w których firma może poradzić sobie bez prawnika. Warto zwrócić się  o poradę czy też wstępną analizę dokumentów przed rozprawą. Adwokat lub radca prawny może ostrzec może pomóc zminimalizować ryzyko finansowe związane ze sporem sądowym. Prawnik pomoże nam także przygotować się do rozprawy, a także w porę może nas ostrzec o możliwości przegrania sprawy. Może nam także pomóc w zawarciu ugody z powodem.

Nasz pełnomocnik będzie też nas na bieżąco informować o przebiegu procesu, co pozwoli nam dalej zająć się ważnymi sprawami w naszym przedsiębiorstwie. Zaangażowanie zespołu prawników może okazać się celowe w bardzo skomplikowanych sprawach, w których wartość przedmiotu sporu może być bardzo duża.

Spór sądowy – rozprawa

W przypadku konieczności wdania się w spór sądowy, należy pamiętać o zawarciu w pismach kierowanych do sądu wszystkich ważnych aspektów sprawy. To co dla nas jest oczywiste to dla sędziego może nie być. Przecież sędzia nie zna dokładnie organizacji naszej firmy, więc nie wyjaśnienie mu określonych procesów będzie działać na naszą niekorzyść.

Przed rozprawą w sądzie konieczne jest ponowne zapoznanie się dokładnie z materiałem dowodowym oraz przygotowanie argumentacji, które poprą nasze stanowisko w sprawie. Warto także pomyśleć nad argumentami strony przeciwnej. Jeżeli na rozprawie mają pojawić się świadkowie to warto zastanowić się nad pytaniami, jakie chcemy im zadać. Może się zdarzyć, że będziemy musieli zeznawać przed sądem jako świadek.

We wszystkich tych czynnościach pomoże nam zaangażowany przez nas prawnik.

 

Gdzie szybko znaleźć prawnika, który pomoże nam przygotowaniu do sporu sądowego?

 

Miejscem, w którym szybko znajdziemy dobrego prawnika – eksperta jest serwis TuPrawnik.pl. Aby skorzystać z serwisu musimy wypełnić formularz opisu sprawy. Po jego wypełnieniu – opis naszej sprawy trafi do prawników – ekspertów z danej gałęzi prawa, którzy będą mogli przygotować nam dedykowane oferty. Wszystkie oferty będziemy mogli porównać w jednym miejscu pod względem kompleksowości i ceny.

 

Co mogę teraz zrobić?

Przed Tobą spór sądowy z pracownikiem lub kontrahentem? Szukasz odpowiedniego eksperta za satysfakcjonującą Cię cenę? Na TuPrawnik.pl otrzymasz indywidualne oferty – możesz porównać je i wybrać tę, która najbardziej wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Opisz swoją sprawę

Czas nie pozwala Ci czekać? Twoja sprawa jest nagląca i potrzebujesz porady eksperta w trybie natychmiastowym? Skorzystaj z szybkiej konsultacji prawnej na TuPrawnik.pl!

Szybka konsultacja prawna