Sprzedaż napojów alkoholowych – wszystko, co musisz wiedzieć – część II

W I części wpisu dotyczącego sprzedaży napojów alkoholowych szczegółowo wyjaśniliśmy, co powinno znaleźć się w prawidłowo sporządzonym wniosku. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się opłatom oraz analizujemy sytuację cofnięcia wniosku o przyznanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Ile kosztuje opłacenie tzw. koncesji na alkohol?

Opłaty są różne i są tym większe, czym mocniejszymi alkoholami chcemy handlować. Są również różne dla podmiotów, które dopiero rozpoczynają działalność i w wypadku jej kontynuowania. W odniesieniu do handlu napojami alkoholowymi do 4,5% alkoholu oraz piwem i napojami od 4,5% do 18% alkoholu (bez piwa):

  • 525 zł– dla przedsiębiorcy rozpoczynającego sprzedaż napojów alkoholowych w danym punkcie sprzedaży (pierwsze zezwolenie) oraz przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży mniejszą niż 37 500 zł
  • 1,4% wartości sprzedaży w poprzednim roku– dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży wyższą niż 37 500 zł

Jeżeli chcemy sprzedawać napoje alkoholowe powyżej 18%:

  • 2100 zł– dla przedsiębiorcy rozpoczynającego sprzedaż napojów alkoholowych w danym punkcie sprzedaży (pierwsze zezwolenie) oraz przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży mniejszą niż 77 000 zł
  • 2,7% wartości sprzedaży w poprzednim roku– dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży wyższą niż 77 000 zł

Jeżeli pierwszy raz składamy wniosek o przyznanie zezwolenia, to opłata jest warunkiem jego uzyskania. Należy ją wnieść przed uzyskaniem zezwolenia, a dowód wpłaty na konto urzędu miasta lub gminy, do którego składany jest wniosek (numer konta można sprawdzić na stronie urzędu miasta lub gminy) jest warunkiem formalnym uzyskania zezwolenia. Dla przedsiębiorców, którzy już handlowali napojami alkoholowymi, wartość sprzedaży to kwota brutto (łącznie z podatkiem VAT czy akcyzą). Kwota ta musi być liczona oddzielnie dla każdego z rodzaju napojów alkoholowych, na obrót którymi możemy starać się o zezwolenie. Jeśli składamy wniosek w trakcie roku kalendarzowego, opłata jest proporcjonalnie zmniejszana.

Kiedy organ może cofnąć zezwolenie?

Handel napojami alkoholowymi jest szczególnym typem prowadzenia działalności. W ustawie wskazano m.in. liczne przesłanki do cofnięcia zezwolenia. Organ wydający zezwolenie może je cofnąć m.in. w wypadku:

  • sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
  • sprzedaży i podawania napojów z nielegalnego źródła, bez znaków akcyzy etc.
  • zakłócania porządku publicznego w okolicach sklepu czy punktu gastronomicznego przez naszych klientów i braku zawiadomienia przez nas Policji;
  • popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wydania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Od momentu prawomocnej decyzji o cofnięciu zezwolenia, o nowe możemy starać się najwcześniej po 3 latach od wydania takiej negatywnej decyzji.

Odmowa przyznania zezwolenia – co robić?  

Co w przypadku, kiedy złożymy wniosek, który nie odpowiada wymogom formalnym? Organ wezwie nas do ich uzupełnienia w ciągu 7 dni od odbioru wezwania. Jeśli ich nie uzupełnimy poprawnie, wniosek pozostanie bez rozpoznania lub zostanie zwrócony. Jeżeli wniosek jest poprawny pod względem formalnym, ale organ uznał merytorycznie, że nie może zostać wydane zezwolenie (np. uzna, że nie spełniamy wymogów zawartym w uchwale rady gminy lub też inny podmiot powinien dostać zezwolenie zamiast nas), to zostanie wydana decyzja o odmowie udzielenia zezwolenia. Przysługuje na nią odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji odmownej. Samorządowe kolegium odwoławcze jeszcze raz zbada sprawę merytorycznie. Jeśli podtrzyma negatywną dla nas decyzję, przysługuje nam skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Od wyroku tego sądu można z kolei wnieść skargę kasacyjną do naczelnego sądu administracyjnego.

Autorem wpisu jest mec. dr Michał Koszowski z GKK Kancelarie Radców Prawnych.  Dr M. Koszowski specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych dla przedsiębiorców, w tym prowadzącym regulowaną działalność gospodarczą, jak również dla podmiotów pozarządowych. Doktor nauk prawnych, autor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu szeroko pojętego prawa publicznego. Prowadzi liczne szkolenia, m.in. z zakresu ochrony danych osobowych. Mecenas Koszowski jest autorem monografii „Przeciwdziałanie uzależnieniom. Regulacje Prawne.” i wybitnym ekspertem z zakresu tej tematyki.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika?  Masz pytania z zakresu przyznawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu? Twój wniosek został odrzucony, i szukasz pomocy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →