Umowa deweloperska – 5 istotnych elementów, na które musisz zwrócić uwagę

Planujesz inwestycje w nieruchomość? Zamierzasz samodzielnie sprawdzić umowę deweloperską?  Zależy Ci na bezpieczeństwie i ochronie Twoich interesów? Sprawdź, na jakich 5 istotnych elementów musisz zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę z deweloperem.

Podwyższenie ceny lokalu – prawo odstąpienia

Deweloper podwyższył cenę lokalu, który właśnie kupujesz? Masz prawo odstąpienia od umowy, jeśli cena pierwotnie ustalona wzrosła choćby o złotówkę. Nieważne, czy to wskutek podwyższenia stawki VAT czy też wzrostu ceny lokalu wskutek zwiększenia jego powierzchni. Odpowiesz: ok, ale w mojej umowie nie ma ani słowa o prawie odstąpienia od umowy w takim przypadku. Jak w związku z tym mam chronić swoje interesy? Odpowiadamy: znajomością prawa. Jako kupujący masz zagwarantowane prawo do rezygnacji z umowy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) wielokrotnie wypowiadał się już  w tym temacie. Jego stanowisko jest jasne: deweloper w umowie musi zagwarantować Ci prawo odstąpienia od umowy.

Istotna różnica w powierzchnia lokalu 

Jesteś już po odbiorze lokalu. Okazuje się, że jego powierzchnia nie odpowiada metrażowi wskazanemu w umowie deweloperskiej.  Czy musisz taki lokal odebrać, czy masz prawo odstąpić od umowy? Owszem, normy budowlane dopuszczają pewne odstępstwa od początkowo wskazanej powierzchni. Są one koniecznością, ponieważ bardzo trudno jest wybudować mieszkania o powierzchni co do centymetra odpowiadającej tej planowanej. Ustawodawca nie określił w jakich widełkach te różnice mogą się kształtować, aby umożliwić nabywcy prawo odmowy odbioru lokalu. Z pomocą po raz kolejny przychodzi UOKiK oraz orzecznictwo. Tutaj zajęte zostało jasne stanowisko: dopuszczalna różnica wynosi do 2% powierzchni lokalu. Powyżej tej różnicy możemy nie zaakceptować wybudowanego lokalu jako sprzecznego z umową.

Zmiana ceny

Podpisałeś umowę z deweloperem. Widniała w niej wyraźnie określona cena, za którą jako kupujący nabywasz nieruchomość. Nagle deweloper oznajmia Ci, że zmienia wcześniej uzgodnioną cenę. Ale jak to? Czy ma takie prawo? Wszystko na to wskazuje, że prawdopodobnie Twoja umowa zawierała tzw. klauzulę waloryzacyjną. W kontraktach dotyczących budowanych mieszkań jest ona często spotykana. Klauzula waloryzacyjna pozwala deweloperowi na podwyższenie ceny, jeśli dojdzie do podwyższenia podatku VAT oraz jeśli powierzchnia wybudowanego mieszkania okaże się większa niż zakładana. W tym drugim przypadku cenę podwyższa się o iloczyn dodanych metrów kwadratowych lokalu oraz ceny za metr. Pamiętaj, że w każdym z tych przypadków powinieneś mieć prawo do odstąpienia od umowy.

Odsetki i kary umowne

Nie zapłaciłeś pierwszej transzy za nieruchomość we wskazanym w umowie terminie? Deweloper może wezwać Cię do zapłaty odsetek. Ich wysokość powinna być wskazana w umowie deweloperskiej. W ustawie deweloperskiej znajdziemy przepis, który mówi że wysokość odsetek zastrzeżonych na rzecz dewelopera nie może przewyższać kar umownych zastrzeżonych na rzecz nabywcy. Sprawdzając samodzielnie swoją umowę deweloperską zwróć uwagę, czy rzeczywiście tak jest.

Pełnomocnictwa

Bywa, że deweloper żąda w umowie udzielenia przez nabywcę dalszych pełnomocnictw.  Pełnomocnictwa te mogą dotyczyć np. korekty udziałów w przyszłym budynku lub podstawowych czynności w procesie inwestycyjnym. Mogą być też i bardzo daleko idące – np. upoważniające dewelopera do głosowania w naszym imieniu na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej czy reprezentacji nabywcy w postępowaniu w sprawie uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Jest to praktyka dość kontrowersyjna, często budząca wątpliwości. Warto zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie deweloperskiej dotyczące udzielanych pełnomocnictw.

Znajdź pomoc na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który przeanalizuje Twoją umowę deweloperską?  Chcesz mieć pewność, że Twoje interesy jako nabywcy są zabezpieczone? TuPrawnik przygotował usługę, dzięki której dowiesz się, czy Twoja umowa chroni Twoje prawa – WEJDŹ TUTAJ I ZLEĆ SPRAWDZENIE SWOJEJ UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Jeżeli przed Tobą podpisanie umowy rezerwacyjnej, warto zlecić jej sprawdzenie ekspertowi. Zrobisz to klikając TUTAJ

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →