Umowa deweloperska – sprawdź zanim podpiszesz!

Kupujesz mieszkanie w 2019 r.? Po długich poszukiwaniach znalazłeś wymarzone cztery kąty i podpisałeś już umowę rezerwacyjną na lokal z deweloperem? O tym, dlaczego warto sprawdzić umowę deweloperską przed jej podpisaniem, oraz na jakie zapisy należy zwrócić szczególną uwagę w naszej dzisiejszej publikacji.

Na mocy umowy deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia go na nabywcę, natomiast nabywca- do zapłaty ustalonej ceny.

Zwróćmy uwagę na fakt, że faktyczne przeniesienie własności jest poprzedzone odbiorem lokalu mieszkalnego, co wynika z art. 27. 1. Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (potocznie nazywanej: „ustawą deweloperską”). W tym akcie zostały szczegółowe wyjaśnienie pojęcia, z którymi zetkniesz się, jeśli zdecydujesz się na weryfikacje umowy na własną rękę. Warto poznać jej treść.

intercyza

Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę, czytają umowę deweloperską?

1. Klauzule abuzywne

Umowa deweloperska może zawierać bardzo niekorzystne klauzule, które mogą przybierać charakter klauzul niedozwolonych (abuzywnych). UOKiK prowadzi rejestr takich klauzul, warto zgłębić ich temat, zanim zaczniesz sprawdzać swoją umowę deweloperską.

2. Odstąpienie od umowy

Trafiła Ci się lepsza oferta? A może zbyt pochopnie podjąłeś decyzję, i chcesz odstąpić od wcześniej zawartej z deweloperem umowy? Jeżeli zawczasu nie sprawdzisz zapisów w umowie poruszających temat kar umownych w takich przypadkach – musisz liczyć się z konsekwencjami. Deweloper może przewidzieć dla Ciebie w zapisach wysokie kary – warto w związku z tym zadbać o to, aby warunki odstąpienia od umowy były możliwie jak najmniej dolegliwe w swoich konsekwencjach. Warto zaznaczyć, że kwestię tę strony mogę uzgodnić indywidualnie – tzn. jeżeli deweloper w pierwotnej wersji umowy zaproponuje Ci karę o wysokości X- nie musisz się na nią zgadzać, możesz przystąpić do negocjacji. Warto rozważyć w takich przypadkach pomoc z zewnątrz i umocować profesjonalistę do działania w Twoim imieniu.

3. Umowa przyrzeczona

Na umowie deweloperskiej nie kończą się nasze przygody finalizujące kupno nieruchomości. Wszystko sprowadza się do umowy przyrzeczonej – jest to umowa końcowa, która zamyka całą przeprawę po meandrach transakcyjnych. Sprawdź koniecznie, czy treść umowy końcowej odpowiada treści umowy deweloperskiej (muszą być zgodne). Umowę końcową podpisujesz zazwyczaj po odbiorze technicznym lokalu. Zadbaj o to, aby deweloper wcześniej wskazał Ci dokładną datę, kiedy podpisanie tej umowy nastąpi.

PAMIĘTAJ! Umowa deweloperska jest dość obszernym dokumentem, liczący kilkadziesiąt stron – warto zatem zaparzyć mocną kawę i na spokojnie przeanalizować strona po stronie wszystkie zawarte w niej postanowienia. Jeżeli brakuje Ci czasu, bądź też nie czujesz się dość pewnie w pogłębionej analizie prawnej – zleć sprawdzenie umowy deweloperskiej doświadczonemu prawnikowi – ekspert w tej dziedzinie zrobią to za Ciebie. Oszczędzaj czas i pieniądze – wiesz za co płacisz, i co otrzymujesz w ramach usługi.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.