Utrudnianie kontaktów z dzieckiem 2019

Co robić w sytuacji, kiedy matka/ ojciec dziecka utrudniają kontakty z dzieckiem? Jakie sankcje nakłada obecnie obowiązujące polskie prawo na rodzica, który dopuszcza się alienacji rodzicielskiej? O tym w naszym najnowszym artykule z cyklu prawo rodzinne.

Alienacja rodzicielska – co to takiego?

O alienacji rodzicielskiej mówimy w przypadku, kiedy jedno z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Jest to rodzaj przemocy emocjonalnej nie tylko wobec dziecka, ale i drugiego z rodziców.

Tego typu świadome niszczenie więzi dziecka i rodzica może przejawiać się na wiele sposobów, np. manipulowanie przekonaniami dziecka, jego emocjami (strachem, lękiem), opowiadaniem dziecku o przyczynach rozejścia się rodziców i ich relacji, winienia przy dziecku drugiego rodzica za rozpad rodziny.

Często spotykanym rodzajem alienacji jest też angażowanie pokus dziecka, które mają odciągnąć je od spotkań z drugim rodzicem bądź też organizowanie dziecku dodatkowych zajęć, które mają ograniczyć drugiemu rodzicowi czas spotkania z pociechą. Nagminne odmawianie współpracy i uniemożliwianie dostępu do wyników szkolnych, dokumentacji lekarskiej dziecka, oraz brak elastyczności w ustalaniu harmonogramu wizyt – przykłady alienacji można mnożyć, ich katalog rozszerza w związku z narastającą skalą problemu.

Tego typu zachowania stoją w sprzeczności z dobrem dziecka. Ponadto mogą przyczynić się do powstawania u dziecka zaburzeń na tle zdrowotnym i emocjonalnym. Stanowią podstawę ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej, jak i mogą stać się podstawą do przeprowadzenia kontroli w tym zakresie.

Co grozi za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli Twoje kontakty z dzieckiem zostały zabezpieczone poprzez orzeczenie sądowe, ugodę sądową lub też ugodę mediacyjną, a mimo to matka/ ojciec dziecka nagminnie uniemożliwia Ci ich wypełnienie, masz prawo wystąpić do Sądu z wnioskiem o zagrożenie karą pieniężną za każdy niezrealizowany bądź też niewłaściwie zrealizowany kontakt z dzieckiem. To uprawnienie wynika wprost z artykułu  59815  kodeksu postępowania cywilnego.

Aby uzyskać takie orzeczenie Sądu, należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem, popartym rzetelną argumentacją i dowodami.

jak odzyskać zaległe alimenty

Kara pieniężna – jak egzekwować?

Co dzieje się dalej? Sąd opiekuńczy wydał postanowienie zagrażające nakazem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej – mimo tego matka/ ojciec dziecka w dalszym ciągu utrudnia Twoje kontakty z dzieckiem, lekceważąc tym samym postanowienie sądu. W takim przypadku Sąd nakazuje w drodze postanowienia zapłatę należnej sumy pieniężnej na rzecz rodzica uprawnionego do kontaktów z dzieckiem.

Czym kieruje się Sąd, ustalając wysokość kary? Przede wszystkim wysokością kwoty wskazanej w postanowieniu o zagrożeniu nakazem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej a także samą liczbę naruszeń, do których doszło w toku sprawy.

Jeżeli samodzielnie zamierzasz złożyć wniosek o zagrożenie ukaraniem, pamiętaj o dołączeniu do niego niezbędnych dokumentów takich jak m.in: odpisu wykonalnego orzeczenia sądu, orzeczenia lub ugody sądowej/ mediacyjnej określającej kontakty z dzieckiem.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →