Wezwanie do zapłaty – jak napisać?

Ostatni miesiąc roku kalendarzowego to czas, w którym porządkujemy wiele spraw. To też ostatni dzwonek, aby wezwać kontrahentów do uregulowania zaległych płatności. Masz dłużników, którzy wciąż nie uregulowali wystawionych w 2019 r. faktur?  Wyślij im wezwanie do zapłaty! Co zrobić, aby było ono skuteczne? Kiedy mamy obowiązek wysłać wezwanie do zapłaty? Wyjaśnia ekspert TuPrawnik – mec. Natalia Skowrońska.

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty jest zwykle ostatnią próbą uzyskania należności przed wszczęciem postępowania sądowego. Z przepisów prawa obowiązek wezwania dłużnika do zapłaty nie wynika wprost. Jednak kierując sprawę do sądu jesteśmy obowiązani wskazać, czy były podejmowane kroki polubownego rozwiązania sprawy. A do tych zaliczamy właśnie wysłanie wezwania do zapłaty. Brak próby polubownego rozwiązania sprawy może spowodować obciążenie strony kosztami procesu, nawet jeśli sprawa została wygrana.

Kiedy musimy wysłać wezwanie do zapłaty?

Sporządzenie wezwania do zapłaty koniecznym jest natomiast w sytuacji, gdy nie określono daty, do jakiej dana należność musi zostać uiszczona. Np. udzielono pożyczki w kwocie 500 zł, ale nie wskazano do kiedy pieniądze należy oddać. W takiej sytuacji dopiero wezwanie do zapłaty określi dzień wymagalności roszczenia, czyli od dnia wskazanego w wezwaniu istnieć będzie prawny obowiązek zwrotu należności i od tejże daty będzie możliwym naliczanie odsetek w przypadku niedokonania zapłaty w terminie.

Jak napisać wezwanie do zapłaty? Niezbędne elementy

W wezwaniu do zapłaty wskazać należy:

  1. wysokość należności jakiej dochodzimy, np. kwoty 500 zł z tytułu udzielonej pożyczki;
  2. termin do którego należność musi zostać zapłacona, np. w terminie 3 dni od dnia potrzymania wezwania;
  3. skutki braku terminowej zapłaty, np. brak zapłaty we wskazanym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego;
  4. numer rachunku bankowego na który należy dokonać zapłat

Ile razy wysłać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty można wysyłać dowolną ilość razy, jednakże już jedno wezwanie wywoła wskazane wyżej skutki. Z praktyki dochodzenia należności wiemy, że 3 wezwania do zapłaty wysłane do kontrahenta to pewne maksimum.  Większa ilość podejmowanych prób mija się z celem. Po nich możemy zastosować już inne, dalej posunięte działania windykacyjne. Pamiętajmy o tym, że im bardziej dług jest przeterminowany, tym ciężej będzie nam odzyskać należności. Dlatego tak istotnym jest rzetelne monitorowanie wpływów na rachunku firmowym z tytułów opłaconych faktur. Jeżeli trzeba – oddelegować do tego kompetentnego pracownika, który będzie czuwał nad regularnym opłacaniem faktur przez kontrahentów.

Autorem wpisu jest adwokat Natalia Skowrońska – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2015 r. złożyła egzamin adwokacki, uzyskując wpis na listę adwokatów. Posiada uprawnienia mediatora i jest wpisana na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Katowicach w specjalizacji prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, budowlanego, prawa pracy oraz bankowego. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Prawników Śląskich Na rzecz Arbitrażu i Mediacji ,, PACTUM’’ z siedzibą w Katowicach.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który sporządzi w Twoim imieniu wezwanie do zapłaty?  Masz wielu kontrahentów z nieuregulowanymi należnościami? Na TuPrawnik sporządzimy dla Ciebie profesjonalne wezwanie do zapłaty i skutecznie wyegzekwujemy należności – WEJDŹ TUTAJ I ZAMÓW USŁUGĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →