Zaległy urlop 2019 – do kiedy wykorzystać?

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się pytanie: co zrobić z niewykorzystanym urlopem? Do kiedy możemy wykorzystać zaległy urlop za 2019 rok? Co w przypadku, kiedy go nie wykorzystamy? Na te pytania odpowiedzi udziela ekspert TuPrawnik– mec. Joanna Rynas

Do kiedy można wykorzystać urlop za 2019 rok?

 Pracodawca obowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym uzyskał on prawo do określonego wymiaru dni wypoczynku.

Przykład: Pan Karol po skończeniu studiów został zatrudniony w firmie X, w której pracuje już 5 lat. Okres jego pracy wynosi więc 13 lat.  W efekcie w każdym roku przysługuje mu 26 dni urlopu (do okresu pracy wlicza się ukończenie studiów (8 lat) i 5 lat zatrudnienia).

Jesteś pracownikiem i nie wykorzystałeś przysługujących Ci dni urlopu? W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zaplanować harmonogram urlopowy w taki sposób, abyś mógł wykorzystać zaległe dni wypoczynku do 30 września 2020 r. Ponadto pracodawca musi jeszcze dopilnować tego terminu. Jeżeli tego nie zrobi, grożą mu poważne konsekwencje. Kodeks pracy przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny. Dość surowej, ponieważ jej maksymalne widełki to nawet kwoty rzędu 30 tysięcy złotych.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

 Jesteś pracownikiem, który właśnie rozwiązał umowę o pracę ze swoim pracodawcą? Za niewykorzystany urlop przysługuje Ci ekwiwalent pieniężny. Obowiązek wyliczenia należnej kwoty leży po stronie pracodawcy. Zasady ustalania wysokości ekwiwalentu wynikają z przepisu art. 172 kodeksu pracy, tj.: za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. (…) Pamiętaj – bez względu na to, w jaki sposób „rozstaliście” się ze swoim pracodawcą, ekwiwalent pieniężny z tego tytułu Ci się należy. Czy to było wygaśnięcie umowy, jej rozwiązanie za porozumieniem stron czy też inicjatywa jednej ze stron – ten fakt jest tutaj bez znaczenia.

Ważne! Otrzymanie przez pracownika ekwiwalentu pieniężnego za urlop, jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli dojdzie do zakończenia stosunku pracy.  Zapytasz: do kiedy pracodawca powinien rozliczyć się ze mną z tego tytułu? W ostatnim dniu Twojego zatrudnienia pracodawca zobowiązany jest do wypłaty należnego ekwiwalentu. Przy odbiorze świadectwa pracy, polecam weryfikację tego zapisu, który powinien się w nim znaleźć.

 Jak obliczyć ekwiwalent za zaległy urlop?

 Aby obliczyć ekwiwalent wpierw trzeba ustalić podstawę jego wymiaru. Uwzględnia się w niej przeciętne wynagrodzenie pracownika:

  • określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości,
  • składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc,
  • składniki przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc.

Przykład: Pan Marek jest był zatrudniony w firmie Z na okres próbny (3 miesiące) w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 stycznia 2019 r. Otrzymywał minimalne wynagrodzenie. Umowa skończyła się w dniu 31 marca 2019 r. Panu Markowi przysługiwało 5 dni urlopu, z których wykorzystał tylko 2, za pozostałe dni dostanie ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przeciętny tydzień pracy to 5 dni po 8 godzin.

  1. Podstawa obliczenia ekwiwalentu: 2250,00 zł
  2. Podstawę należy podzielić przez współczynnik (w roku 2019 jest to 20,92): 2250,00 zł / 20,92 = 107,55 zł
  3. Wynik dzielimy przez dobową normę czasu pracy: 107,55 zł / 8 = 13,44 zł
  4. Ekwiwalent za 1 godzinę urlopu należy pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanych dni ( niewykorzystany urlop – 3 dni po 8 godzin): 13,44 zł x 24 godziny = 322,56 zł
  5. Kwota do wypłaty to 322,56 zł.

Reasumując: pracownik ma prawo do odpoczynku. Pracodawca z kolei powinien tak zaplanować harmonogram urlopowy, aby z jednej strony nie dochodziło do dezorganizacji pracy w przedsiębiorstwie, a z drugiej pozwalało pracownikowi na wykorzystanie przez niego urlopu w terminach wynikających z kodeksu pracy.

Autorem wpisu jest mec. Joanna Rynas – radca prawny, specjalizująca się w obsłudze prawnej przedsiębiorców. Zakres jej praktyki obejmuje także: prawo cywilne, spółek prawa handlowego oraz prawo gospodarcze. Realizuje zadania z zakresu prawa korporacyjnego i doradztwa w zagadnieniach związanych z prawem pracy. Posiada uprawnienia mediatora. Wiedza i blisko piętnastoletnie doświadczenie w zawodzie pozwalają jej skutecznie rozwiązywać sprawy swoich klientów.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który odpowie na Twoje pytania w związku z zaległym urlopem?  Masz pytania z zakresu prawa pracy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →