Ustalenie ojcostwa, gdy ojcem dziecka nie jest mąż matki może sprawiać pewne trudności i związane jest najczęściej z procedurą sądową. Polega ona na wniesieniu powództwa o zaprzeczenie ojcostwa męża matki i może sprawiać różne trudności.  W artykule opiszemy, więc co należy zrobić by ustalić ojcostwo dziecka, gdy jego ojcem nie jest mąż matki oraz kto jest do tego uprawniony.

zaprzeczenie ojcostwa

Zaprzeczenie ojcostwa – obalenie domniemania, gdy ojcem dziecka nie jest maż matki

Jak już wspominaliśmy w artykule: Ustalenie ojcostwa – ogólne informacje,  pochodzenie każdego dziecka przy trwaniu małżeństwa chronione jest domniemaniem zawartym w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, że jego ojcem jest mąż matki. Powoduje to, że konieczne jest obalenie tego domniemania.

Możemy to zrobić poprzez zaprzeczenie ojcostwa męża matki. Niestety może być to tylko dokonane w procesie sądowym na podstawie powództwa o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki.

 

Kto jest uprawniony do złożeniu pozwu o zaprzeczenie ojcostwa?

Na podstawie przepisów powodem w przypadku pozwu o zaprzeczeniu ojcostwa mogą być następujące podmioty: mąż matki, matka dziecka, dziecko oraz prokurator. Jest to tzw. Katalog enumeratywny, czyli zamknięte wyliczenie osób uprawnionych do wniesienia pozwu. Nikt spoza tych osób nie będzie w takiej sprawie uprawniony do wniesienia powództwa.

W przypadku dziecka, gdy nie jest pełnoletnie w jego imieniu pozew może wnieść prokurator. Po osiągnięciu pełnoletności (ukończenia 18 lat) może to zrobić zawsze. Należy pamiętać, że w przypadku śmierci dziecka w trakcie postępowania, sąd z urzędu będzie musiał zawiesić postępowanie. Zaprzeczenie ojcostwa nie jest także możliwe po śmierci dziecka zgodnie z art. 71 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

 

Zaprzeczenie ojcostwa – strony w procesie

W związku z tym, że uprawnione do wniesienia powództwa są różne osoby to ma to bezpośredni wpływ na to kto znajdzie się po stronie pozwanego w procesie. Wyjątkiem jest tu prokurator, który może być tylko po stronie wnoszącej powództwo.  Mogą się one kształtować następująco.

W przypadku, gdy mąż matki wnosi powództwo robi to przeciwko matce i dziecku, gdy jego matka nie żyje musi wnieść je tylko przeciwko dziecku.

Gdy matka wnosi powództwo musi je wnieść przeciwko mężowi i dziecku, a gdy mąż nie żyje tylko przeciwko dziecku.

Zaś, gdy dziecko wnosi powództwo to w takim wypadku pozwanym będzie mąż jego matki i matka. Gdy matka nie żyje powództwo wnosi się jedynie przeciwko jej mężowi. Natomiast jeżeli mąż matki nie żyje powództwo wnosi się przeciwko kuratorowi, który został ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

 

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Powinniśmy sprawdzić jaki jest termin na złożenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa – jest on zależny od tego jakim podmiotem uprawnionym do złożenia powództwa jesteśmy. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o dokonaniu właściwej opłaty i złożeniu powództwa do właściwego sądu. W razie potrzeby powinniśmy skorzystać z pomocy eksperta – prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, którego możemy znaleźć na stronie www.tuprawnik.pl

 

Ustalenie ojcostwa – serwis Tu Prawnik.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej w związku z ustaleniem ojcostwa, bądź w innej sprawie? Skorzystaj z serwisu www.tuprawnik.pl! Znajdziesz tam prawników – ekspertów w Twojej sprawie, którzy udzielą Ci porady prawnej bądź zapewnią kompleksową obsługę sprawy w sądzie. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie www.tuprawnik.pl za pomocą przycisku – Opisz swoją sprawę bądź klikając na przycisk poniżej. Po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty pomocy prawnej na swój adres e-mail. Będziesz mógł je porównać pod względem ceny, doświadczenia prawnika i zakresu jego usług. Nie czekaj skorzystaj z serwisu www.tuprawnik.pl już dziś i otrzymaj najlepszą pomoc prawną świadczoną przez profesjonalistów!

Opisz swoją sprawę