Zaprzeczenie ojcostwa męża matki, czyli co zrobić, gdy ojcem dziecka nie jest mąż matki?

zaprzeczenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa, gdy ojcem dziecka nie jest mąż matki, może sprawiać pewne trudności i związane jest najczęściej z procedurą sądową. Polega ona na wniesieniu powództwa o zaprzeczenie ojcostwa męża matki i może sprawiać różne trudności.  W artykule opiszemy, więc co należy zrobić by ustalić ojcostwo dziecka, gdy jego ojcem nie jest mąż matki oraz kto jest do tego uprawniony.

Zaprzeczenie ojcostwa – obalenie domniemania, gdy ojcem dziecka nie jest maż matki

Jak już wspominaliśmy w artykule: Ustalenie ojcostwa – ogólne informacje,  pochodzenie każdego dziecka przy trwaniu małżeństwa chronione jest domniemaniem zawartym w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, że jego ojcem jest mąż matki. Powoduje to, że konieczne jest obalenie tego domniemania.

Możemy to zrobić poprzez zaprzeczenie ojcostwa męża matki. Niestety może być to tylko dokonane w procesie sądowym na podstawie powództwa o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki.

Kto jest uprawniony do złożeniu pozwu o zaprzeczenie ojcostwa?

Na podstawie przepisów powodem w przypadku pozwu o zaprzeczeniu ojcostwa mogą być następujące podmioty: mąż matki, matka dziecka, dziecko oraz prokurator. Jest to tzw. Katalog enumeratywny, czyli zamknięte wyliczenie osób uprawnionych do wniesienia pozwu. Nikt spoza tych osób nie będzie w takiej sprawie uprawniony do wniesienia powództwa.

W przypadku dziecka, gdy nie jest pełnoletnie w jego imieniu pozew może wnieść prokurator. Po osiągnięciu pełnoletności (ukończenia 18 lat) może to zrobić zawsze. Należy pamiętać, że w przypadku śmierci dziecka w trakcie postępowania, sąd z urzędu będzie musiał zawiesić postępowanie. Zaprzeczenie ojcostwa nie jest także możliwe po śmierci dziecka zgodnie z art. 71 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Zaprzeczenie ojcostwa – strony w procesie

W związku z tym, że uprawnione do wniesienia powództwa są różne osoby to ma to bezpośredni wpływ na to kto znajdzie się po stronie pozwanego w procesie. Wyjątkiem jest tu prokurator, który może być tylko po stronie wnoszącej powództwo.  Mogą się one kształtować następująco. W przypadku, gdy mąż matki wnosi powództwo robi to przeciwko matce i dziecku, gdy jego matka nie żyje musi wnieść je tylko przeciwko dziecku. Gdy matka wnosi powództwo musi je wnieść przeciwko mężowi i dziecku, a gdy mąż nie żyje tylko przeciwko dziecku. Zaś, gdy dziecko wnosi powództwo to w takim wypadku pozwanym będzie mąż jego matki i matka. Gdy matka nie żyje powództwo wnosi się jedynie przeciwko jej mężowi. Natomiast jeżeli mąż matki nie żyje powództwo wnosi się przeciwko kuratorowi, który został ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Powinniśmy sprawdzić jaki jest termin na złożenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa – jest on zależny od tego jakim podmiotem uprawnionym do złożenia powództwa jesteśmy. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o dokonaniu właściwej opłaty i złożeniu powództwa do właściwego sądu. W razie potrzeby powinniśmy skorzystać z pomocy eksperta – prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, którego możemy znaleźć na stronie www.tuprawnik.pl

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?  Masz pytania z zakresu prawa rodzinnego? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.