„Zerowy PIT” dla młodych – co warto wiedzieć?

Już 1 sierpnia 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy o „zerowym PIT” dla młodych. To efekt nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Ile wyniesie ulga dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia? Jak będzie przedstawiał się stan finansów młodych po 1 sierpnia  2019 r.? Jakich formalności trzeba dopełnić? Przeczytaj i sprawdź!

Dla kogo PIT 0?

Zwolnieni z podatku dochodowego zostaną pracownicy, którzy nie ukończyli 26. roku życia. W praktyce oznacza to, że w ich portfelach zostanie więcej pieniędzy. Ministerstwo Finansów argumentuje, że takie rozwiązanie pozwoli młodym płynniej wejść na rynek pracy. Poza tym – jest szansa, że przyczyni się to do zlikwidowania  tzw. „szarej strefa”. Wiek nie jest jednak tutaj jedynym warunkiem.

Aby przychody zostały zwolnione z podatku, praca musi być świadczona na podstawie:

 • stosunku służbowego (dotyczy m. in: nauczycieli, urzędników państwowych, pracowników administracji samorządowej, nauczycieli, wojskowych, prokuratorów, pracowników socjalnych)
 • stosunku pracy (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę)
 • pracy nakładczej (tj. praca uzależniona od nakładów pracy, tzw. „chałupnictwo”)
 • spółdzielczego stosunku pracy (praca wykonywana w związku z członkowstwem w danej Spółdzielni)
 • umowy zlecenie.

Ponadto kwota uzyskanego przychodu nie może przekroczyć progu 85 528 zł w danym roku podatkowym. Stanowi o tym nowo dodany art. 21 ust. 1 pkt 148.

PIT 0” zaczyna obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. – począwszy od tej daty będziemy stosować ulgę do otrzymywanych wynagrodzeń, co automatycznie obniży nam próg w roku 2019 do kwoty 35 636,67 zł. Wskazaną powyżej sumę 85 528 zł będziemy rozpatrywać w oparciu o przychody uzyskane od 1 stycznia 2020 r.

Co w przypadku, kiedy przychody młodego podatnika przekroczą próg 85 528 zł ? Wówczas kwota ta podlegać będzie opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych (tj. wg. skali podatkowej). Oczywiście z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku (tj. kwota dochodu, od której nie musimy odprowadzać podatku. W roku 2019 r. wynosi ona 8 tys. zł). Małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci również mogą skorzystać z preferencyjnych zasad obliczania podatku.

Zatrudnienie w oparciu o więcej niż jedną umowę

Co w sytuacji, kiedy jesteś związany z wieloma pracodawcami, na podstawie wielu umów?

W takim przypadku dochodzi do zbiegu. Limit liczony jest łącznie dla nich wszystkich umów. Jeżeli np. jesteś zatrudniony w oparciu o dwie umowy zlecenie (u różnych pracodawców), to musisz pilnować, aby od 1 sierpnia 2019 r.  – 31 grudnia 2019 r. twoje dochody nie przekroczyły wymaganego limitu 35 636,67 zł. Pamiętaj, że dla ustalenia limitu liczą się kwoty brutto wynagrodzenia, widniejące w Twojej umowie zawartej z pracodawcą.

Załóżmy, że jako młody przedsiębiorca założyłeś już swoją firmę – a wciąż nie ukończyłeś 26 roku życia. Jesteś związany z pracodawcą na podstawie umowy o pracę. Czy wówczas Twoje przychody zostaną zwolnione z podatku? Tak – ale tylko te płynące z wynagrodzenia na podstawie stosunku pracy.

Kolejny case, z którym zgłaszają się do nas czytelnicy bloga, dotyczy wynagrodzenia z tytułu przekazania praw autorskich. Czyli np. pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę posiada jednocześnie umowę o dzieło z wynagrodzeniem za przeniesienie praw autorskich. Korzystanie z kosztów 50% nie będzie możliwe w odniesieniu do tej ostatniej kwoty. Można jedynie zastosować koszty, które rzetelnie udokumentujemy dowodami księgowymi.

Czego nie obejmie PIT 0?

Ulga dla młodych obejmie swym zakresem jedynie szereg wynagrodzeń. Tym samym nie znajdzie ona zastosowania do:

  • Zasiłku chorobowego,
  • zasiłku macierzyńskiego,
  • zasiłku rehabilitacyjnego,
  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • kwoty odpraw,
  • odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia,
  • odszkodowań za nieprawidłowe rozwiązanie umowy o pracę,
  • niektórych świadczeń alimentacyjne na rzecz osób po 25 roku życia,
  • części stypendiów.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z „zerowego PIT”?

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, młody pracownik musi złożyć na ręce swojego pracodawcy wniosek. Co powinno się w nim znaleźć?

Zwięźle sformułowane żądanie, aby pracodawca – jako płatnik składek – nie pobierał od Ciebie zaliczek na podatek dochodowy począwszy od 1 sierpnia 2019 r. Jeżeli tego nie zrobisz – pracodawca nadal będzie odprowadzał te kwoty, a ich zwrot otrzymasz dopiero przy rozliczeniu rocznym za 2019 rok.

Złożenie takiego oświadczenia obliguje pracodawcę, aby od już od lipca (przyjmując że jako zatrudniony pracownik, złożysz oświadczenie 1 sierpnia 2019 r. na ręce swojego pracodawcy) nie pobierał od Ciebie zaliczek na podatek dochodowy.

Ponadto jeżeli np. we wrześniu pracownik ukończy 26 rok życia, automatycznie traci prawo do ulgi, a pracodawca znowu musi „wznowić” odprowadzanie składek. Jednocześnie pracodawca musi kontrolować, aby Twoje przychody do końca roku podatkowego 2019 nie przekroczyły limitu 35 636,67 zł. W przeciwnym razie – pobierze zaliczkę.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →