Kredyt we frankach – najczęściej zadawane pytania część I

Jak długo trwa postępowanie w sprawach kredytów frankowych?  Na czym polega odfrankowienie kredytu? Czy moją umowę kredytu CHF da się unieważnić? Jak znaleźć specjalistę od „franków”? Po głośnym wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubaków, fala pytań od czytelników bloga przetoczyła się przez naszą skrzynką e-mail.  Wyselekcjonowaliśmy te najczęściej padające i przygotowaliśmy dla Was cykl artykułów. Odpowiadamy w nim na najczęściej zadawane pytania w sprawie kredytu we frankach szwajcarskich. Od tych bardzo ogólnych po dość szczegółowe.  Zapraszamy do lektury I części.

Jak długo trwa postępowanie w sprawach kredytów frankowych? 

Jak donoszą eksperci TuPrawnik, postępowanie w sprawach kredytów frankowych trwało od 2 do 3 lat. Tak długo dotychczas polskie sądy rozpoznawały sprawy kredytów CHF. Dotychczas, ponieważ  wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego  weszły w życie zmiany dotyczące właściwości miejscowej sądów. Od 7 listopada 2019 r.  sprawę przeciwko bankowi możemy wytoczyć przed sądem właściwym ze względu na nasze miejsce zamieszkania (miejsce wykonania czynności bankowych).

Art. 372. § 1. Powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.

Jak dotąd, większość spraw kredytów frankowych rozpatrywał Sąd Okręgowy w Warszawie. Wynikało to z faktu, że to właśnie w stolicy banki mają zarejestrowane swoje siedziby.  W efekcie, warszawski sąd był przytłoczony, co wpłynęło na tak długi czas trwania procesów. Nowe przepisy to szansa na przyspieszenie rozstrzygnięcia w sprawach kredytów frankowych.

Warto pamiętać, że na długość całego postępowania wpływ mają także inne czynniki. W I instancji przeprowadzane jest postępowanie dowodowe. Sąd przesłuchuje kredytobiorcę oraz świadków których wskaże bank. Zdarzają się też przypadki, w których powoływani są biegli sądowi. To trwa, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.  Postępowanie pierwszoinstancyjne najczęściej składa się z 3 rozpraw. Nie jest to jednak reguła dotycząca wszystkich. Może być i tak, że sędzia już po I rozprawie wyda orzeczenie. Jeżeli zgłoszono wiele dowodów w sprawie, powołany został biegły sądowy – niewykluczone, że konieczne będzie 5-7 rozpraw.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

W przypadku „odfrankowienia” kredytu, umowa zawarta pomiędzy kredytobiorcą a bankiem pozostaje ważna. Jednak zastosowane w niej klauzule abuzywne (niedozwolone) uznaje się za bezskuteczne.  Inne postanowienia umowy, takie jak: oprocentowanie, kwota w PLN, liczba rat, nadal są wiążące. W efekcie, kredyt we frankach zostaje przeliczony na kredyt w złotówkach. Bank tym samym uznaje, że frankowicz spłacał kredyt w zawyżonej wysokości. Tym samym będzie zobowiązany zwrócić mu powstałą nadpłatę.  Odfrankowienie dotyczy nie tylko przeszłych, ale również przyszłych rat – z zachowaniem oprocentowania według dotychczasowych zasad. Takie rozwiązanie pozwala to uniknąć ryzyka kursowego w przyszłości.

Czy umowę kredytu CHF da się unieważnić?

Da się unieważnić umowę kredytu CHF – jednak jak pokazują wyroki sądów, nie każdą. Stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach szwajcarskich to przyjęcie założenia, że do umowy kredytu CHF nigdy nie doszło. Tym samym – wzajemne przysporzenia stron traktowane są jako świadczenia nienależne. Postaramy się teraz wytłumaczyć to trochę bardziej „po ludzku”. Frankowicz, który otrzymał od banku świadczenie w postaci wypłaconego kredytu, musi zwrócić je bankowi. Bank, który otrzymał od frankowicza środki pieniężne, w postaci spłaty rat kredytowych, musi zwrócić je frankowiczowi. Efekt? Obie strony muszą zwrócić sobie to, co od siebie otrzymały. Obie strony – bank i frankowicz – mają wobec siebie roszczenie. Roszczenie frankowicza wobec banku przedawnia się z upływem 10 lat. Okres ten liczymy od daty każdej osobnej wpłaty. Z kolei roszczenie banku wobec frankowicza przedawnia się z upływem 3 lat od momentu, w którym bank w którym bank udostępnił kwotę kredytu.

Czy warto dochodzić roszczeń przed sądem?

Wytoczenie powództwa to w chwili obecnej najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć. Ostatecznie o tym, czy środki które nadpłaciłeś w ramach kredytu CHF zostaną Ci zwrócone, zadecyduje sąd. W związku z tym warto zwrócić się do specjalisty, który szczegółowo przeanalizuje Twoją umowę kredytu we frankach. Sprawdzi on, czy w umowie znajdują się klauzule abuzywne, na podstawie których będzie można wytoczyć powództwo. Prawnik oszacuje też kwotę, jaką masz szansę odzyskać. Przedstawi możliwie rozwiązania, oraz najlepszą strategię poprowadzenia Twojej sprawy. Pamiętaj, każdy przypadek umowy kredytu CHF jest inny, i należy rozpatrywać go indywidualnie. Liczba spraw rozstrzyganych na korzyść frankowiczów wciąż rośnie. Jeżeli nie wiesz, gdzie i jak szukać specjalisty od kredytów frankowych, możesz zlecić analizę swojej umowy tutaj.

Znajdź pomoc na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który przeanalizuje Twoją umowę kredytu CHF?  Chcesz odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego? TuPrawnik przygotował usługę, dzięki której dowiesz się, czy Twoja umowa zawiera klauzule abuzywne – WEJDŹ TUTAJ I SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ ANALIZY UMOWY.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →