Prosta spółka akcyjna – co to takiego?

założenie spółki

Od 1 marca 2020 r. w porządku prawnym zacznie funkcjonować prosta spółka akcyjna (PSA). Czym jest ten nowy twór? Jakie są jego wady i zalety? O tym w dzisiejszym wpisie opowie ekspert TuPrawnik mec. Joanna Rynas 

 Czym jest PSA?

Prosta spółka akcyjna (PSA) łączy w sobie cechy spółki z o.o i zalety spółki akcyjnej. Stosunkowo proste i mało kosztowne jest jej założenie, funkcjonowanie i likwidacja. Dlatego w przyszłości PSA może okazać się idealną formą prowadzenia wszelkich typów działalności gospodarczych.  Wyjątkiem będą działalności dużych rozmiarów oraz działalności podlegającym szczególnym regulacjom. Prosta spółka akcyjna ma zalety właściwe innym spółkom kapitałowym, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu sformalizowania zasad funkcjonowania organów spółki. Do tego dochodzą: udogodnienia w obrocie akcjami spółki oraz zrewidowanie zasad ochrony praw wierzycieli spółki i zasad dysponowania jej majątkiem.

 Majątek, wkłady, prawa akcjonariuszy w PSA

W prostej spółce akcyjnej będzie istniał kapitał akcyjny pochodzący z wkładów akcjonariuszy w kwocie już od 1 złotego. Co istotne, akcje PSA nie będą miały wartości nominalnej i nie będą stanowić części kapitału akcyjnego. Z kolei przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie mogło być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy. Uwaga! Nie jest to możliwe w obecnym stanie prawnym.

Akcjonariusze będą mieli prawo –  bez wzywania wierzycieli do zgłaszania roszczeń – do wycofywania wniesionych na poczet kapitału akcyjnego wkładów i całego niepodzielonego zysku. Wypłata nie będzie możliwa tylko wtedy gdyby mogła ona spowodować ryzyko utraty przez spółkę zdolności realizowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie sześciu miesięcy od dnia dokonania wypłaty. Członkowie zarządu PSA i dyrektorzy, tak jak obecnie członkowie zarządu spółek z o.o, będą ponosili odpowiedzialność za zobowiązania spółki w przypadku, gdy na czas nie zgłoszą wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Likwidacja PSA będzie mogła nastąpić w uproszczonej formie, tj. bez spieniężania majątku spółki i spłaty jej zobowiązań. Stanie się tak, gdy co najmniej jeden z akcjonariuszy przejmie majątek spółki i odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Wady i zalety PSA

Do głównych zalet PSA zaliczamy:

  1. szybką rejestrację elektroniczną i otwarcie spółki po upływie 24 godzin od złożenia wniosku;
  2. minimalny kapitał w kwocie 1 zł;
  3. prowadzenie rejestru akcjonariuszy w formie elektronicznej;
  4. możliwość komunikacji na odległość (np. poczty elektronicznej) w celu podejmowania uchwał lub przeprowadzania zgromadzeń akcjonariuszy;
  5. uproszczenie wymogów dotyczących organów spółki. PSA nie musi posiadać rady nadzorczej.

Na chwilę obecną trudno mówić o wadach PSA. Czas i praktyka pokażą, czy wypunktowane zalety znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wątpliwości mogą mieć potencjalni inwestorzy. Potęguje je obawa przed inwestycją w niepewne rozwiązania. Wskazane zalety, tj. uproszczenie struktury organów, brak rady nadzorczej, zmniejszenie kapitały zakładowego ze 100.000 zł do 1 zł czy też podejmowanie uchwał na odległość mogą zostać odebrane jako zmniejszenie bezpieczeństwa spółki.

Autorem wpisu jest mec. Joanna Rynas – radca prawny, specjalizująca się w obsłudze prawnej przedsiębiorców. Zakres jej praktyki obejmuje także: prawo cywilne, spółek prawa handlowego oraz prawo gospodarcze. Realizuje zadania z zakresu prawa korporacyjnego i doradztwa w zagadnieniach związanych z prawem pracy. Posiada uprawnienia mediatora. Wiedza i blisko piętnastoletnie doświadczenie w zawodzie pozwalają jej skutecznie rozwiązywać sprawy swoich klientów.

Znajdź pomoc prawną na TuPrawnik.pl

Szukasz prawnika, który założy Twoją spółkę?  Masz pytania z zakresu prawa spółek? Opisz swój przypadek i otrzymaj oferty od najlepszych specjalistów – porównaj ceny, reputację prawników i zakres pomocy prawnej. Sam decydujesz, która z nich spełnia Twoje oczekiwania – WEJDŹ TUTAJ I OPISZ SWOJĄ SPRAWĘ.

*Zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiej konsultacji prawnej? Znajdziemy dla Ciebie najlepszego prawnika. Wystarczy krótki opis sprawy, aby w zaledwie kilka godzin otrzymać telefon z rozwiązaniem swojego problemu. Sprawdź i przekonaj się sam: WEJDŹ TUTAJ.

O Marta Mierzyńska

Cześć! Mam na imię Marta i witam Cię na blogu TuPrawnik.pl. który współtworzę. Staram się w prosty i przystępny sposób przybliżać czytelnikom kwestie prawne. Wierzę, że ich lektura poszerzy nie tylko Twoją wiedzę, ale i przyczyni się do zwiększenia świadomości prawnej. Jestem miłośnikiem prawa i nowych technologii, ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania skupiają się wokół prawa własności intelektualnej oraz prawa autorskiego. Jeśli masz pytania - napisz do mnie bądź zostaw komentarz pod interesującym Cię wpisem :)

Pokaż wszystkie artykuły Marta Mierzyńska →